Blogi

Miks me peaksime taaskasutama midagi mida saab taaskasutada?

Räägime pisut taaskasutusest 🙂

Eesti inimene ei ole veel harjunud asju taaskasutama, aga see trend on muutumas. Mujal maailmas kus on inimesi linnades rohkem ning prügi likvideerimise, heitgaaside ja muu saastega nähakse suurt vaeva on taaskasutus suhteliselt standart ning väga populaarne. Mõtleme korraks ühiselt kogu sellele protsessile.

Me tarbime odavaid asju, mis purunevad/kuluvad kiiresti, ning viskame selle siis ära, ning ostame järgmise. Me ostame uue telefoni kui uus mudel tuleb välja, kuigi meie eelmine mudel töötab suurepäraselt, aku peab, internetis liigub, ning me ei ole seda ressursi mida telefon pakub ära kasutanud. Miks me selle uue mudeli ostame ja oleme nõus järgmised 500-1000€ sinna kulutama? Sest me peame olema ju ühiskonnas „väljapaistvad“, ning kasutama ainult tipptooteid, kuigi meil isegi pole õrna aimu sellest, et me sellest tipptootest ei kasuta kunagi ära seda ressurssi mida see meile pakub. Enamasti arvuti/telefoni/tabletiga loeme ainult e-maile, surfame internetis, ning teeme telefoniga pilte ja mõne insta story. Ma pean kahjuks kurbusega tõdema, et selle asjaga oleks saanud kindlasti hakkama ka tippmudeli eelkäija ja ka veel varasem mudel, ning inimese silm ja reageerimiskiirus ei tuvastaks olulist vahet. Miks me maksame millegi eest millel ei ole absoluutselt vahet? Võib-olla lihtsalt et naabrile näidata? Sinu naabrimees küll võib öelda, et lahe ja äge aparaat, aga tegelikult teda see absoluutselt ei huvita on sul vana nokia 33-10 või siis iPhone X.
Tipptooteid peaksid kasutama ettevõtjad või siis muud asjahuvilised kes sellest ka kogu jõu ja võimaluse välja pigistavad, ning nende töös või mis iganes alal on seda tingimata vaja.

Me usume, et tava kodanikule ja ka ettevõtjale kes enamasti kasutab oma töös internetti ja siis mõningat programmi näiteks excel, word jne, tema ei vaja kindlasti tehnika viimast sõna, kuna töö teeb ära ka vanem mudel ja seda täpselt sama kiiresti, ning efektiivselt.

Me võitleme prügiga, CO gaasidega, reostustega, looduse säästmisega jne, aga teisest küljest me tarbime aina enam ja viskame oma toimiva, samaväärselt töö ära tegeva asja ära, ehk teeme sellest prügi. Plastik ja muu säärane sulatatakse üles, paisatakse õhku sulatuse tagajärjel tekkinud gaase, ning valmistatakse sellest sulle jälle toode mille eest sa taas maksad. Kas see ei tundu sulle natuke nõiaringina olevat?
Eesti on veel väga puhas koht ja rohke loodusega paik siin maamunal, mõtle veidi ja proovime seda ikka säästa. Me ei pea säästmisega lolliks minema, aga meil ei pea ju ka kõigil see iphone x taskus olema või mõni muu tehnikaime kontoris, kui me seda reaalselt ei vaja. Igaljuhul panin palli veerema ja mõelge siit edasi ka muude asjade peale, mitte ainult tehnika. Laske fantaasial lennata.

Toon ühe näite kuidas on taaskasutus hea ka rahakotile. Annan tegelaskujudele nimeks tark Mati ja edev Ants.

Mati ja Ants tahavad alustada telefonimüügi turunduse ettevõttega, ning koostavad stardiks vajava tehnika eelarvet. Neil läheb alustamiseks vaja 5tk kontorilauda koos toolidega, 5tk arvuteid, 5 paari mikrofooniga kõrvaklappe.

Mati arvab, et ta saab korralikud kontorilauad ja toolid mõnest kasutatud mööblit müüvast poest, või siis pankrotistunud firma vara ära ostes mõnelt pankrotivara müüvalt veebilehelt. Ja ta leiabki komplektid 30€/komplekt. Mati on ka tark, ta teab, et mikrofoonide ja kõrvaklappide pealt ei saa kokku hoida, kuna see on seotud otseselt helikvaliteedi ja kliendi teenindamisega, seega soetab ta need uuena 50€/paar. Aga Mati teab, et arvuti ei pea olema tippmudel, kuna tema töö nõuab ainult skype kasutamist ja kliendihaldamis tarkvara kasutamist, lisaks ka meilboxi vaatamist. Ta leiab internetist www.onout.eu e-poest endale sobivad äriklassi arvutid HP Elitebook 840 G2 300€/tk mis peavad kindlasti veel vastu 4-5a ja enamgi.

Tema eelarve kokku: 1900€

Ants on veidi laisk ja tellib kõik asjad internetist uuena lauad ja toolid 200€/komplekt, kõrvaklapid mikrofoniga 50€/komplekt ja äriklassi sülearvutid 1200€/tk

Antsu eelarve stardiks: 7250€

Ehk vahe on 3.8 kordne, isegi kui Antsu ostetud arvutid peaksid 10a vastu siis 3.8x saab osta endale Mati kasutatud äriklassi arvutid, ning see teeks kokku ligi 20a eluea sama raha eest. Seega olgem nutikad!!!